Usuwanie znamion
Wyróżnia się wiele rodzajów znamion barwnikowych występujących na ciele każdego człowieka. Regularne badanie znamion dermatoskopem pozwala odróżnić zmiany złośliwe od łagodnych. Pamiętajmy też, że usuwanie znamion barwnikowych powinno odbywać się chirurgicznie. Szczegóły poniżej.
Wyróżnia się znamiona wrodzone i nabyte – wśród nabytych istnieje kilka typów histologicznych. Podejrzenia budzą duże, asymetryczne, o niejednolitej barwie, nieregularnych brzegach i powierzchni. Konieczne jest regularne badanie znamion tego typu, gdyż mogą one wiązać się z ryzykiem czerniaka.
Badanie znamion barwnikowych
Warto systematycznie obserwować ciało i zwracać uwagę na zmiany barwnikowe, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. W naszym Centrum Dermatologii wykonujemy m.in. dermoskopię, czyli dokładne oględziny znamion pod powiększeniem, aby odróżnić zmiany złośliwe od łagodnych.
Regularne badanie znamion jest ważne szczególnie w przypadku osób obciążonych genetycznie czerniakiem lub zespołem znamion dysplastycznych, a także często poddające ciało ekspozycjom słonecznym (m.in. opalanie, korzystanie z solarium itp.).
Leczenie i usuwanie znamion barwnikowych
Badanie dermatoskopem pozwala też stwierdzić, które zmiany kwalifikują się do usunięcia. Warto zlikwidować znamiona, których charakter jest trudny do stwierdzenia. Usuwanie znamion wykonujemy zawsze chirurgicznie, gdyż pozwala ono przeprowadzić niezbędne badanie histopatologiczne. Zabieg trwa kilka lub kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Badanie histopatologiczne
Badanie histopatologiczne wyciętego fragmentu to kluczowy element diagnostyki nowotworów skóry, m.in. czerniaka. Należy je wykonać, aby ustalić, czy zmiana ma postać łagodną czy złośliwą. Informacje te są też podstawą do ustalenia i wdrożenia dalszego leczenia.
Powrót