Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

Usuwanie kurzajek

Kurzajki to zmiany wirusowe (wirusy HPV). Zmiany skórne dotyczą głównie skóry rąk, stóp oraz twarzy. Leczenie pacjentów z kurzajkami nie jest proste. Na wirusy medycyna wciąż nie ma wystarczająco dobrych środków terapeutycznych. Walkę z kurzajkami pacjenci rozpoczynają zwykle od środków dostępnych w aptekach w postaci płynów do smarowania, które jednak okazują się w wielu przypadkach niewystarczające. Mało tego, w trakcie smarowania często dochodzi do jeszcze większego rozsiania kurzajek.

Sposoby na kurzajki

W naszej klinice staramy się usunąć kurzajki zabiegami mrożenia ciekłym azotem, elektrokoagulacją prądem lub też łyżeczkujemy. To lekarz podejmuje decyzję, który ze sposobów warto wybrać – zależnie od przypadku. Zwykle jeden zabieg nie jest wystarczający. Najczęściej po kilku dniach wymagane są oględziny i na ich podstawie ocena, czy zabieg okazał się wystarczający, czy też trzeba go powtórzyć.

Czasem zabiegów trzeba przeprowadzić kilka. Zdarza się, że po jednym czy dwóch zabiegach lekarz poleca jeszcze kontrolę w celu jak najwcześniejszego usunięcia ewentualnych odrostów, ale nie jest to norma – może też okazać się, że jeden zabieg będzie wystarczający. W niektórych przypadkach znikają samoczynnie.

Wymrażanie kurzajek – krioterapia

Kurzajki są bardzo nieestetyczne, a czasami także bolesne i warto usunąć je jak najszybciej. Jedną z popularnych metod jest wymrażanie kurzajek ciekłym azotem. W profesjonalnym gabinecie dermatologicznym wykorzystywany jest do tego specjalistyczny sprzęt z aplikatorem.

W miejscu, w którym zastosowano ciekły azot, powstają pęcherze – jest to zjawisko normalne. Przy dużych brodawkach zabieg może wymagać powtórzenia.

Powrót