Usuwanie brodawek (kurzajek)
Brodawki – nazywane potocznie także kurzajkami – to problem, z którym boryka się część naszej populacji. Nieestetyczne zmiany na skórze wywołują u pacjenta zawstydzenie, a od lekarza wymagają doświadczenia i szerokiej wiedzy. Kurzajki to zmiany wirusowe (wirusy HPV) w formie narośli, a na wirusy nadal nie opracowano wystarczająco skutecznych środków terapeutycznych. Zmiany skórne dotyczą głównie skóry rąk, stóp oraz twarzy, a leczenie pacjentów z kurzajkami nie jest proste. Usuwanie brodawek wymaga zatem nie tylko specjalistycznego podejścia, ale także uzbrojenia się w cierpliwość i przetestowania różnych sposobów leczenia.
Walkę z kurzajkami pacjenci zwykle rozpoczynają od środków dostępnych w aptekach w postaci płynów do smarowania, które jednak w wielu przypadkach okazują się niewystarczające. Co więcej, smarowanie często przyczynia się do jeszcze większego rozsiania kurzajek na ciele.
Profilaktyka zamiast usuwania kurzajek
Najlepszą bronią na kurzajki jest profilaktyka. Niestety łatwo można zarazić się tym wirusem, dlatego należy w miarę możliwości uważać. Do zakażenia może doprowadzić bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa – na przykład poprzez uścisk dłoni – ale także kontakt pośredni. Często wystarczający jest kontakt z przedmiotami, które były używane przez osobę zarażoną – jak uchwyty w tramwaju czy autobusie, poręcze schodów, pieniądze. Można zarazić się też m.in. w salach gimnastycznych, siłowniach, szatniach, na basenach, jacuzzi i saunach, a także w salonach fryzjerskich oraz kosmetycznych, jeśli narzędzia nie zostały odpowiednio zdezynfekowane.
Zamiast zastanawiać się, na czym polega usuwanie brodawek, warto wypracować sobie dobre nawyki i zadbać o profilaktykę. Z tego też powodu najłatwiej można zarazić się w miejscach publicznych, często uczęszczanych, ogólnie dostępnych, gdyż skóra – głównie dłoni – jest wtedy narażona na kontakt ze skażonymi przedmiotami. Nie da się unikać ryzyka zakażenia, ale można je zmniejszyć, np. często dezynfekując dłonie, stosując własne ręczniki, zakładając rękawiczki itd. Niektóre typy wirusa HPV przenoszone są drogą płciową.
Skuteczne sposoby na usuwanie brodawek (kurzajek)
W naszej klinice staramy się usunąć kurzajki zabiegami mrożenia ciekłym azotem, elektrokoagulacją prądem lub też łyżeczkujemy. To lekarz podejmuje decyzję, który ze sposobów warto wybrać – zależnie od przypadku. Zwykle jeden zabieg nie jest wystarczający, aby pozbyć się tych zmian skórnych. Najczęściej po kilku dniach wymagane są oględziny i na ich podstawie dermatolog ocenia, czy zabieg okazał się wystarczający, czy też trzeba go powtórzyć.
Może okazać się, że takich zabiegów trzeba przeprowadzić kilka. Zdarza się, że po jednym czy dwóch zabiegach lekarz poleca jeszcze kontrolę w celu jak najwcześniejszego usunięcia ewentualnych odrostów, ale nie jest to norma – może też okazać się, że jeden zabieg będzie wystarczający. W niektórych przypadkach kurzajki znikają samoczynnie.
Wymrażanie kurzajek – krioterapia
Kurzajki są bardzo nieestetyczne, a czasami także bolesne i warto usunąć je jak najszybciej. Jedną z popularnych metod jest wymrażanie kurzajek ciekłym azotem. W profesjonalnym gabinecie dermatologicznym wykorzystywany jest do tego specjalistyczny sprzęt z aplikatorem. W miejscu, w którym zastosowano ciekły azot, powstają pęcherze – jest to zjawisko normalne. Przy dużych brodawkach zabieg może wymagać powtórzenia.
Jeśli interesuje Cię usuwanie kurzajek w Warszawie, zapraszamy do naszej kliniki dermatologicznej.
Powrót