Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Leczenie grzybicy paznokci

To bardzo powszechne schorzenie skórne w naszym klimacie. Może dotyczyć skóry i paznokci. Czasem nawraca u tej samej osoby latami, mimo okresowego prawidłowego leczenia. Jeśli nie mamy wątpliwości co do rozpoznania zlecamy odpowiednie leki zewnętrzne a czasem nawet doustne. Zwracamy uwagę na odpowiednią profilaktykę.

W przypadku trudności diagnostycznych i zawsze w przypadku grzybicy paznokci zlecamy badanie mikologiczne. Pomaga nam ono w wyborze odpowiedniego leczenia oraz w śledzeniu jego postępów.

Grzybica dość często jest mylona przez pacjentów z wieloma innymi schorzeniami skóry, zwłaszcza zmianami wypryskowymi. Dlatego leczenie się na własną rękę preparatami przeciwgrzybicznymi kupionymi bez recepty w aptece jest błędem.

Osobnym problemem są tzw. grzybice odzwierzęce, zwłaszcza u dzieci. Wymagają one bardzo dobrej diagnostyki oraz agresywnego, często długotrwałego leczenia.

Grzybica paznokci

Zmiany płytek paznokciowych często stanowią duży problem dla pacjenta. Osoby borykające się z tym starają się ukryć chorobę. Boją się posądzenia o brak higieny, zaniedbania, które szczególnie w dzisiejszym świecie skoncentrowanym na dążeniu do ideału, mogą być przykre.

Grzybica paznokci

Każda zmiana na płytce paznokciowej dłoni lub stóp wymaga konsultacji u doświadczonego dermatologa. Grzybica paznokci to tylko jeden z problemów, które mogą objawiać się zmianami na paznokciach. Często zdarza się, że pacjenci miesiącami, a nawet latami stosują zewnętrzne preparaty przeciwgrzybicze, a nawet biorą leki doustne, podczas gdy ich choroba ma zupełnie inne podłoże, na przykład: łuszczycowe, liszaj płaski, różne formy pourazowych wad paznokcia i inne. Wszelkie leki na grzybicę paznokcia będą wtedy nieskuteczne.

Zdarzają się również odwrotne sytuacje, gdy pacjent uważa, że zmiana na płytce powstała wskutek urazu i czeka aż sama ustąpi, a w rzeczywistości jest to niestety grzybica paznokcia, która nie leczona może co najwyżej rozprzestrzenić się i zająć pozostałe płytki paznokciowe i leczenie będzie wtedy znacznie trudniejsze i dłuższe.

Domowe sposoby na leczenie grzybicy paznokci

Przy każdym podejrzeniu, że chorujemy na grzybicę paznokcia, na pewno nie należy sięgać po domowe sposoby na grzybicę paznokci, bo żadne z nich nie są skuteczne. Nie sprawdzi się też zakupiona w aptece maść na grzybicę skóry, bo żadna maść nie przenika do płytki paznokciowej. Lakier na grzybicę paznokci może działać w bardzo ograniczonym zakresie i na pewno, nie może być podstawą leczenia bez oceny lekarza.

Grzybica paznokci – leczenie

Co na grzybicę paznokci działa najskuteczniej? Z całą pewnością najlepszą gwarancją powodzenia w leczeniu grzybicy jest nie preparat na grzybicę paznokci polecony w okienku apteki ale wizyta u lekarza, potwierdzenie rozpoznania badaniem mikologicznym i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zależnie od stopnia zaawansowania grzybicy może mieć rożną długość i odmienne formy.

kuracja i leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci u nóg jest nieporównywalnie częściej spotykana niż grzybica paznokci u rąk. Zmiany na stopach zwykle zaczynają się od ich wolnego brzegu i powoli zajmują coraz głębsze odcinki paznokcia, który staje się zrogowaciały, nienaturalnie pogrubiały, kruchy i łamliwy. Zaniedbana grzybica może zająć nawet wszystkie płytki paznokciowe, zdarza się że obejmuje przestrzenie międzypalcowe, a nawet może przenieść się na pachwiny, w których pojawią się swędzące i czerwone ogniska.

Grzybica paznokci dłoni jest bardzo rzadka i mimo, że pacjent/ka uważa, że białe zmiany to na pewno grzybica to zwykle wynik badania na grzyby jest ujemny. Zmiany na paznokciach dłoni mogą być związane z łuszczycą paznokci, liszajem płaskim, wypryskiem dłoni, nadmiernym wysuszeniem paznokcia na przykład po stosowaniu lakierów hybrydowych. Dosyć często zdarza się onycholiza, która wygląda tak jakby paznokieć od wolnego brzegu nie przylegał do podłoża. Bardzo ważne jest, aby wspólnie z lekarzem ustalić możliwe przyczyny onycholizy lub innych zmian na paznokciach dłoni i zacząć właściwe postępowanie lecznicze. Zdarza się, że płytka paznokciowa przybiera zielonkawy kolor, co świadczy o zakażeniu bakteryjnym i wymaga leczenia antybiotykiem.

Proces leczenia grzybicy paznokci:

  • wizyta u dermatologa
  • wykonanie badań potwierdzających rozpoznanie
  • dobór właściwej metody terapii
  • ustalenie długości terapii
  • badanie kontrolne
  • profilaktyka po leczeniu

Omówienie profilaktyki po leczeniu jest ważne, bo pamiętajmy, że „grzyby lubią te same osoby” i jeśli ktoś raz przeszedł grzybicę paznokci to niestety ma większe ryzyko na powtórne zarażenie się. Lekarz doradzi jak temu skutecznie zapobiec.

Grzybica to choroba w pełni uleczalna i można jej się pozbyć. Nie wolno bagatelizować obecności grzybicy paznokci, bo jest się zakaźnym dla domowników. Wszelkie zmiany płytek paznokciowych należy jak najszybciej leczyć u doświadczonego lekarza dermatologa by móc cieszyć się gładkimi i zadbanymi paznokciami.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00