Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Trądzik zwyczajny i różowaty

Jest to choroba głównie młodzieży, chociaż istnieje też trądzik u osób dorosłych. Przyczyną jest namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, beztlenowca, w gruczołach łojowych okolic tzw łojotokowych – na twarzy, dekoldzie, plecach, czasem tez skórze głowy. W gruczołach łojowych dochodzi do nadmiernego wytwarzania łoju, rogowacenia ujść mieszków włosowych, nadmiernego wytwarzania mas rogowych. Prowadzi to do powstawania zaskórników i związanych z tym odczynów zapalnych. Procesy te są zaostrzane przez hormony androgenne, niektóre leki oraz szkodliwości zawodowe.

Odmiany trądziku

Wyróżnia się wiele odmian trądziku: zaskórnikowy, grudkowy, krostkowy, naciekowy, cystowy i bliznowaciejący. Często trądzik ma charakter mieszany. Szczególnie nasilone postaci trądziku to trądzik skupiony (acne conglobata), gdzie dochodzi do zmian typu zlewających się nacieków i torbieli oraz licznych zaskórnikow gojących się poprzez pozaciągane blizny oraz trądzik piorunujący (acne fulminans) z objawami ogólnymi takimi jak gorączka, bóle stawów, gdzie zmianom skórnym towarzyszą objawy krwotoczne z rozpadem. Jeśli zmiany trądzikowe lokalizują się w miejscach nietypowych jak pośladki, pachy, głowa, pachwiny wówczas określamy go trądzikiem odwróconym (acne inversa).

Trądzik może być prowokowany pewnymi czynnikami takimi jak chlor, dziegcie i oleje, sterydy, witamina B12, barbiturany, jod, a także pudry i róże kosmetyczne.

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku jest różne w zależności od jego postaci. W postaciach lekkich zaleca się wyłącznie leczenie zewnętrzne. Leki maja postać żeli, past, kremów lub zawiesin. Stosuje się także preparaty złuszczające, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.

Podstawowym preparatem jest zewnętrzna tretinoina lub adapalen, antybiotyki erytromycyna i klindamycyna oraz nadtlenki benzoilu, ponadto kwas salicylowy, azelainowy, glikolowy, pirogronowy, metronidazol i inne. Można używać ich jako leków przepisywanych przez lekarza na receptę, ale są one także wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych w różnego typu zabiegach.

Leczenie trądziku

Bardzo często w leczeniu trądzika korzystamy z leczenia ogólnego. W tym celu używa się antybiotyków, tretinoiny, hormonów, cynku, witamin PP, B2 i C, rzadko sulfonów i sterydów. W leczeniu antybiotykowym trądzika stosujemy limecyclinę, doxycyclinę, tetracyclinę, klindamycynę. Stosuje się je przez okres kilku a nawet kilkunastu tygodni oczywiście w połączeniu z probiotykami.

Leczenie antybiotykowe u kobiet często łączy się z leczeniem antyandrogennym (leki hormonalne). W razie braku poprawy do leczenia trądzika używa się isotretinoiny. Jest to pochodna witaminy A. Stosuje się ja w dawkach 0,5-1,0 mg/kg przez okres kilku miesięcy aż do uzyskania łącznej dawki 120-150 mg/kg wagi ciała. Lek ten wymaga wykonywania badan kontrolnych krwi i moczu w trakcie leczenia a u kobiet antykoncepcji, gdyż uszkadza płód. Kuracja często jest jednorazowa ale jednak u wielu pacjentów musi być powtórzona jedno lub kilkukrotnie.

Jedną z metod leczenia zewnętrznego jest też laseroterapia. Można używać do tego celu frakcjonowanie nieablacyjne lub połączenie frakcjonowania z ablacją. Pierwsza metoda jest mniej agresywna, druga wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji. Mogą one przynieść efekt wcześniej niż metody farmakologiczne, ale są niestety bardziej kosztowne i nie dają gwarancji, że trądzik nie wróci. W naszym gabinecie nie wykonujemy zabiegów laserowych.

Powrót