Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Ziarniniak naczyniowy

Ziarniniaki naczyniowe są chorobą naczyń krwionośnych, objawiającą się występowaniem na skórze czerwonego błyszczącego guza, zbudowanego jakby z wielu grudek. Nieestetyczny wygląd i łatwe wywołanie obfitego krwawienia z tej zmiany skórnej, nasuwa pytanie, czy ziarniniak naczyniowy jest groźny.

Nie zaniknie on samoistnie i powinien zostać usunięty wraz z wykonaniem badania histopatologicznego, ponieważ jest zmianą mogącą w znacznym stopniu przypominać czerniaka guzkowego.

Przyczyny pojawienia się ziarniniaka naczyniowego

Ziarniniak naczyniowy jak inne zmiany naczyniowe, nie ma jednoznacznie określonego pochodzenia. Wiemy z doświadczenia, że może się pojawić w następstwie urazu np. ukłucia skóry i okolicy paznokci, zakażenia gronkowcem i działania niektórych leków, m.in. z grupy retinoidów. 

Patologiczne zmiany w budowie naczyń krwionośnych, czyli tzw. malformacje kapilarne są również jedną z przyczyn powstawania tej dolegliwości. Nie bez znaczenia będą też zmiany hormonalne w organizmie, np. przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Statystyki pokazują też, że aż u 5% kobiet pojawia się ziarniniak naczyniowy w ciąży.

Ziarniniak naczyniowy – objawy

Jeśli zauważasz nieduży, czerwony guzek, który bardzo szybko się rozrasta i umiejscowiony jest głównie w obrębie jamy ustnej, na klatce piersiowej lub kończynach, to z dużym prawdopodobieństwem, masz do czynienia z ziarniniakiem. Dzieci mogą doświadczyć tej dolegliwości również na szyi lub na głowie. 

Ziarniniak naczyniowy pojawia się raczej pojedynczo, nie w grupach, chociaż możemy mieć odnieść wrażenie, że jest to formacja mnoga, ze względu na podobną do maliny, grudkową strukturę.

Leczenie ziarniniaka naczyniowego

Na rynku usług medycznych jest dostępnych kilka skutecznych metod usuwania ziarniniaków. Zmianę można wyciąć chirurgicznie lub laserem, jest to zabieg skuteczny i bezpieczny. 

W przypadku, gdy ziarniniaki naczyniowe są małe, zastosowanie ma wymrażanie, czyli krioterapia. Medycy wykonują także łyżeczkowanie, tzw. elektrokauteryzację (czyli wypalanie tkanek) oraz wypalanie chemiczne, przy użyciu azotanu srebra.

Ziarniniak naczyniowy – zapobieganie

Niedokładne usunięcie wcześniejszego ziarniniaka zwiększa ryzyko ponownego pojawienia się zmiany. W związku z tym, że dotychczas nie poznano dokładnej przyczyny powstawania ziarniniaków, nie dysponujemy wystarczająca wiedzą na temat zapobiegania tej przypadłości. Osobom, obawiającym się wystąpienia kolejnego ziarniniaka i możliwych powikłań, zwraca się uwagę na to, aby nie dopuszczały do urazów i naruszania tkanek. 

W razie przyjmowania chemioterapii, gdy organizm jest wycieńczony, zaleca się uważną obserwację skóry pod kątem występowania przebarwień. Gdy pacjent poddawany jest laseroterapii, personel medyczny powinien zwracać uwagę na to, czy pod skórą nie są widoczne patologiczne zmiany naczynek, tzw. malformacje kapilarne.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00