Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

Umów się na wizytę
z Naszym specjalistą.

22 849 84 28

Ostuda na twarzy (Melasma)

Przebarwienia na twarzy występują w postaci piegów, większych od nich tzw. plam soczewicowatych oraz melasmy, czyli ostudy.

Ostuda zwykle ma barwę od jasno- do ciemnobrązowej. Mimo że to schorzenie dotyczy też mężczyzn, najczęściej występuje u kobiet. Występują w postaci dość rozległych, litych, ciemnych plam na czole, policzkach lub wokół ust. Plamy powstają w lecie, choć zimą są znacznie jaśniejsze – nigdy nie ustępują do końca.

Ostuda na twarzy – jedno z najczęstszych przebarwień

Ostuda na twarzy lub szyi wymaga stałej ochrony przeciwsłonecznej, regularnego stosowania preparatów rozjaśniających oraz okresowo wykonywanych zabiegów, które mogą je usunąć na jakiś czas. Jednym z najskuteczniejszych jest dość powszechnie znany peeling rozjaśniający – można go wykonać w naszym gabinecie – bezpieczny, przyjazny skórze, a także bardzo skuteczny, ale niestety drogi.

Ostuda na twarzy – przyczyny

Na jej rozwój wpływa m.in. światło słoneczne oraz zaburzenia hormonalne, dlatego też mogą wystąpić np. u kobiet w ciąży, podczas zaburzenia miesiączkowania, menopauzy itp. Przebarwienia te mogą też mieć związek z zaburzeniami pracy tarczycy lub nadnerczy, przewlekłej choroby wątroby. Zdarza się, że są efektem używania kosmetyków lub leków zawierających środki światłouczulające (np. leki przeciwdepresyjne, środki hormonalne i niektóre antybiotyki).

Ostuda na twarzy wymaga konsultacji z dermatologiem, który zdiagnozuje jej rodzaj, a także zadecyduje o kuracji. W leczeniu najłatwiejsza jest ostuda naskórkowa, gdyż pigment jest najbliżej wierzchniej warstwy skóry. Zwykle należy stosować preparaty odbarwiające oraz złuszczające, aby uzyskać pożądany efekt.

Lekarz stawia diagnozę i ustala plan leczenia na podstawie obserwacji przebarwień oraz wywiadu z pacjentem. Jednak ze względu na nawracający charakter zmian leczenie jest trudnym, czasochłonnym i wymagającym cierpliwości procesem.

Powrót