Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Ostuda na twarzy (melasma)

Przebarwienia na twarzy występują w postaci piegów, większych od nich tzw. plam soczewicowatych oraz melasmy, czyli ostudy.

Ostuda zwykle ma barwę od jasno- do ciemnobrązowej. Mimo że to schorzenie dotyczy też mężczyzn, najczęściej występuje u kobiet. Występują w postaci dość rozległych, litych, ciemnych plam na czole, policzkach lub wokół ust. Plamy powstają w lecie, choć zimą są znacznie jaśniejsze – nigdy nie ustępują do końca.

Ostuda na twarzy – jedno z najczęstszych przebarwień

Ostuda na twarzy lub szyi wymaga stałej ochrony przeciwsłonecznej, regularnego stosowania preparatów rozjaśniających oraz okresowo wykonywanych zabiegów, które mogą je usunąć na jakiś czas. Jednym z najskuteczniejszych jest dość powszechnie znany peeling rozjaśniający – można go wykonać w naszym gabinecie – bezpieczny, przyjazny skórze, a także bardzo skuteczny, ale niestety drogi.

Ostuda na twarzy – przyczyny

Na jej rozwój wpływa m.in. światło słoneczne oraz zaburzenia hormonalne, dlatego też mogą wystąpić np. u kobiet w ciąży, podczas zaburzenia miesiączkowania, menopauzy itp. Przebarwienia te mogą też mieć związek z zaburzeniami pracy tarczycy lub nadnerczy, przewlekłej choroby wątroby. Zdarza się, że są efektem używania kosmetyków lub leków zawierających środki światłouczulające (np. leki przeciwdepresyjne, środki hormonalne i niektóre antybiotyki).

Ostuda na twarzy wymaga konsultacji z dermatologiem, który zdiagnozuje jej rodzaj, a także zadecyduje o kuracji. W leczeniu najłatwiejsza jest ostuda naskórkowa, gdyż pigment jest najbliżej wierzchniej warstwy skóry. Zwykle należy stosować preparaty odbarwiające oraz złuszczające, aby uzyskać pożądany efekt.

Lekarz stawia diagnozę i ustala plan leczenia na podstawie obserwacji przebarwień oraz wywiadu z pacjentem. Jednak ze względu na nawracający charakter zmian leczenie jest trudnym, czasochłonnym i wymagającym cierpliwości procesem.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00