Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie zmian skórnych może dotyczyć różnych niepokojących zmian i zwykle jest działaniem profilaktycznym. Wskazaniem do ich usunięcia są zwykle powodujące niepokój zmiany nowotworowe – łagodne i złośliwe – a także zmiany, które wywołują dyskomfort. Wyjaśniamy, jakie są wskazania i jak wygląda proces usuwania zmian skórnych, a także, dlaczego tak ogromne znaczenie ma badanie histopatologiczne.

Zmiany na skórze mogą być bardzo odmienne – różnią się kształtem, kolorem, wielkością. Najczęściej są to m.in. naczyniaki, płaskie lub wypukłe brodawki łojotokowe, włókniaki i znamiona barwnikowe zwane potocznie pieprzykami.

Większość z nich nie zagraża zdrowiu, ale warto każdego roku poddać się podstawowemu badaniu dermoskopem, aby odróżnić zmiany łagodne i złośliwe. Dermatolog podczas konsultacji wykona podstawowe rozpoznanie, a także zarekomenduje ew. usuwanie zmian skórnych w przypadku znamion atypowych, które mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy.

Główne wskazania do usunięcia zmian skórnych

Działania profilaktyczne polegające na usuwaniu zmian skórnych często dotyczą różnych znamion barwnikowych i mogą uchronić przed poważnymi konsekwencjami. Usuwać można także m.in. włókniaki, tłuszczaki, kaszaki, nagniotki, brodawki, odciski i kurzajki.

O ich ewentualnym usunięciu decyduje dermatolog, uważnie je badając – między innymi określając ich kształt i rozmaite cechy. Jeśli są one narażone na wpływ promieni słonecznych, znajdują się w miejscach narażonych na drażnienie, szybko rosną, mają nieregularny kształt i kolor, dermatolog może zarekomendować ich usunięcie. Co ważne, należy je likwidować chirurgicznie.

Dermoskopia – podstawowe badanie znamion

Aby w porę zareagować, należy regularnie oglądać swoje ciało i konsultować się z lekarzem w razie niepokojących zmian. Dermoskopia – precyzyjne badanie znamion pod powiększeniem – pozwoli określić, czy któreś z nich są złośliwe. Osoby genetycznie obciążone zagrożeniem wystąpienia czerniaka szczególnie powinny przestrzegać tego zalecenia.

Znamiona o charakterze nieregularnym i trudnym do określenia zwykle są usuwane – zabieg należy przeprowadzić chirurgicznie, aby następnie wykonać też badanie histopatologiczne. Ono z kolei wykaże, czy zmiana ma charakter złośliwy.

Badanie histopatologiczne – określa charakter zmiany

Zabieg chirurgiczny – w przeciwieństwie do laserowego usuwania zmian skórnych – pozwala na pobranie próbki i zbadanie jej pod mikroskopem. Tkanki mają charakterystyczną strukturę i na tej podstawie można określić ich rodzaj – czyli odróżnić zwyczajny pieprzyk od groźnego czerniaka. Lekarz ustali też ew. plan leczenia, a także sprawdzi, czy zmianę usunięto z prawidłowym marginesem zdrowej tkanki. Badanie histopatologiczne to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w przypadku nowotworów skóry.

Warto też zapamiętać, że laserowe usuwanie zmian czy wypalanie nie jest dobrą metodą, bo uniemożliwia wykonanie badania histopatologicznego, które pozwala na określenie charakteru zmiany. Wiedza, czy znamię zostało zlikwidowane w całości, z marginesem tkanki zdrowej, jest kluczowa dla zdrowia i życia pacjenta.

 

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00