Klinika dermatologiczno-wenerologiczna w Warszawie

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku przebiega różnie, w zależności od postaci choroby. W stanach lekkich zaleca się wyłącznie leczenie zewnętrzne. Leki mają postać żeli, past, kremów lub zawiesin. Stosuje się także preparaty złuszczające, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.

Leczenie różnych odmian trądziku

Co prawda oba typy trądziku, czyli trądzik zwyczajny i różowaty, obejmują skórę twarzy, a czasem również szyję i dekolt, to te dwie przypadłości są jednak dwoma różnymi jednostkami chorobowymi.

Objawy, wiekowe grupy ryzyka oraz sposób powstawania tych dwóch dolegliwości są zupełnie odmienne. Trądzik zwyczajny i różowaty mogą czasami występować razem, co utrudnia diagnostykę i leczenie. W związku z tym, że trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, wymagająca nie tylko leczenia, ale i systematycznej późniejszej pielęgnacji skóry, to w niniejszym artykule skupimy się na tylko jednym z tematów, jakim jest leczenie trądziku zwyczajnego.

Zewnętrzne leczenie trądziku

Podstawowym preparatem jest zewnętrzna tretinoina lub adapalen, antybiotyki erytromycyna i klindamycyna oraz nadtlenku benzoilu, ponadto kwas salicylowy, azelainowy, glikolowy, pirogronowy, metronidazol i inne. Można używać ich jako leków przepisywanych przez lekarza na receptę, ale są one także wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych w różnego typu zabiegach.

Bardzo często w leczeniu trądziku korzystamy z leczenia ogólnego. W tym celu używa się antybiotyków, tretinoiny, hormonów, cynku, witamin PP, B2 i C, rzadko sulfonów i sterydów. W antybiotykowym leczeniu trądziku stosujemy limecyclinę, doxycyclinę, tetracyclinę, klindamycynę. Terapia trwa  przez okres kilku a nawet kilkunastu tygodni, oczywiście w połączeniu z probiotykami.

Leczenie antybiotykowe u kobiet często łączy się z leczeniem antyandrogennym (leki hormonalne). W razie braku poprawy do leczenia trądziku, używa się izotretynoiny. Jest to pochodna witaminy A. Stosuje się ją w dawkach 0,5-1,0 mg/kg przez okres kilku miesięcy aż do uzyskania łącznej dawki 120-150 mg/kg wagi ciała. Lek ten wymaga wykonywania badań kontrolnych krwi i moczu w trakcie leczenia, a u kobiet – zastosowania antykoncepcji, gdyż w razie ciąży, środek ten uszkadza płód. Kuracja często jest jednorazowa ale jednak u wielu pacjentów musi być powtórzona raz lub nawet kilka razy.

Leczenie trądziku laserem

Leczenie trądziku w formie zewnętrznej może mieć też formę laseroterapii. Można używać do tego celu frakcjonowanie nieablacyjne lub połączenie frakcjonowania z ablacją. Pierwsza metoda jest mniej agresywna, druga wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji.

Mogą one przynieść efekt wcześniej niż metody farmakologiczne, ale są niestety bardziej kosztowne i nie dają gwarancji, że trądzik nie wróci. W naszym gabinecie nie wykonujemy zabiegów laserowych.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00