Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Fototerapia

Fototerapia to bardzo cenna metoda leczenia łuszczycy. Polega ona na naświetlaniu skóry na ogół całego ciała (wyjątkowo tylko ograniczonych miejsc) promieniami ultrafioletowymi typu A po połknięciu leku światłouwrażliwiającego lub typu B bez łykania leku. Stosuje się ją w przypadku rozległej łuszczycy.

Fototerapia – skuteczna metoda leczenia różnych dolegliwości

Światło może pomóc na różne dolegliwości – promienie słoneczne poprawiają nasz nastrój, zapobiegają krzywicy, mogą pomóc w leczeniu wielu schorzeń skóry. Fototerapia pomaga też w walce z chorobami skórnymi, m.in. z łuszczycą. Światło działa stymulująco i regenerująco, a także zapobiega stanom zapalnym. W dermatologii fototerapię stosuje się głównie w leczeniu łuszczycy, łysienia plackowatego, bielactwa, wyprysku i liszaja płaskiego.

Metody leczenia chorób skóry – PUVA oraz UVB-311

Fototerapia ze względu na jej skuteczność jest jedną z podstawowych metod leczenia nasilonych postaci łuszczycy. Metoda PUVA-terapii jest szczególnie skuteczna, a także lubiana przez pacjentów. Poprzedza ją doustne przyjmowanie leków, tzw. psoralenów. Liczba zabiegów bywa różna – zależy od konkretnego przypadku – ale w większości wynosi około 20 sesji. Co ważne, zabiegi powtarza się 3 razy w tygodniu.

UVB-311 to podobna metoda, tyle, że promieniowanie ultrafioletowe jest nieco płytsze i nie wymaga uwrażliwiania skóry lekiem doustnym. Naświetlamy około 5-6 razy w tygodniu, łącznie około 20 razy.

Obie metody – PUVA i UVB-311 – są powszechnie stosowane także w leczeniu bielactwa. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku ich skuteczności wymagana liczba sesji jest wielokrotnie większa niż przy leczeniu łuszczycy.

Fototerapię metodą PUVA lub UVB-311 nm stosuje się u osób w wieku od 12. roku życia. Podczas przyjmowania naświetlań ważna jest też fotoprotekcja, a w przypadku wyboru metody PUVA trzeba pamiętać, aby po przyjęciu psoralenu unikać ekspozycji na promieniowanie UV do 72 godzin, czyli przez trzy doby.

Więcej informacji znajdziecie Państwo w części „Dermatologia ogólna”.

Z powodu epidemii czasowo zawieszamy naświetlania aby zmniejszyć ruch pacjentów w gabinecie.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00