Fototerapia
Fototerapia to bardzo cenna metoda leczenia łuszczycy. Polega ona na naświetlaniu skóry na ogół całego ciała (wyjątkowo tylko ograniczonych miejsc) promieniami ultrafioletowymi typu A po połknięciu leku światłouwrażliwiającego lub typu B bez łykania leku. Stosuje się ją w przypadku rozległej łuszczycy.
Fototerapia – skuteczna metoda leczenia różnych dolegliwości
Światło może pomóc na różne dolegliwości – promienie słoneczne poprawiają nasz nastrój, zapobiegają krzywicy, mogą pomóc w leczeniu wielu schorzeń skóry. Fototerapia pomaga też w walce z chorobami skórnymi, m.in. z łuszczycą. Światło działa stymulująco i regenerująco, a także zapobiega stanom zapalnym. W dermatologii fototerapię stosuje się głównie w leczeniu łuszczycy, łysienia plackowatego, bielactwa, wyprysku i liszaja płaskiego.
Metody leczenia chorób skóry – PUVA oraz UVB-311
Fototerapia ze względu na jej skuteczność jest jedną z podstawowych metod leczenia nasilonych postaci łuszczycy. Metoda PUVA-terapii jest szczególnie skuteczna, a także lubiana przez pacjentów. Poprzedza ją doustne przyjmowanie leków, tzw. psoralenów. Liczba zabiegów bywa różna – zależy od konkretnego przypadku – ale w większości wynosi około 20 sesji. Co ważne, zabiegi powtarza się 3 razy w tygodniu.
UVB-311 to podobna metoda, tyle, że promieniowanie ultrafioletowe jest nieco płytsze i nie wymaga uwrażliwiania skóry lekiem doustnym. Naświetlamy około 5-6 razy w tygodniu, łącznie około 20 razy.
Obie metody – PUVA i UVB-311 – są powszechnie stosowane także w leczeniu bielactwa. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku ich skuteczności wymagana liczba sesji jest wielokrotnie większa niż przy leczeniu łuszczycy.
Fototerapię metodą PUVA lub UVB-311 nm stosuje się u osób w wieku od 12. roku życia. Podczas przyjmowania naświetlań ważna jest też fotoprotekcja, a w przypadku wyboru metody PUVA trzeba pamiętać, aby po przyjęciu psoralenu unikać ekspozycji na promieniowanie UV do 72 godzin, czyli przez trzy doby.
Więcej informacji znajdziecie Państwo w części „Dermatologia ogólna”.
Z powodu epidemii czasowo zawieszamy naświetlania aby zmniejszyć ruch pacjentów w gabinecie.
Powrót