Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Liszajec zakaźny

Liszajec zakaźny to choroba, której objawami są charakterystyczne ciemnożółte strupki. Bakterie ją powodujące są wszechobecne, na szczęście ma ona charakter samoograniczający i poddaje się antybiotykoterapii.

Czym jest liszajec zakaźny?

To ostra choroba skóry, wywołana przez bakterie paciorkowca z grupy B lub gronkowca złocistego. Charakterystyczne są tu pęcherzyki i strupki w kolorze miodu. Zmiany najczęściej lokalizują się na twarzy, szyi i rękach. Szybko się rozsiewają i mają zakaźny charakter. 

Ze schorzeniem tym mamy do czynienia dość często. Pojawia się regularnie ciepłym latem i wilgotną jesienią, oraz u dzieci, które bawią się wspólnie i mało świadomie podchodzą do higieny.

Liszajec zakaźny przyczyny

Liszajec to infekcja bakteryjna, a przyczyną zachorowania jest zarażenie się poprzez kontakt z zakażoną skórą, raną, ręcznikami czy odzieżą. Pamiętajmy jednak, że bakterie te towarzyszą nam stale, a rozwój choroby uzależniony jest od miejsca ataku i odporności organizmu. bardziej narażone będą osoby, chorujące na cukrzycę, nowotwory, ze źle pracującą tarczycą. Choroba łatwiej zaatakuje też miejsca atopowego zapalenia, odczynu po ukąszeniu owada czy regeneracji naskórka po pryszczu.

Liszajec zakaźny objawy

Pojedyncze lub mnogie ogniska na skórze przyjmują postać płytkich nadżerek, pokrytych ciemnożółtymi strupami. Najczęstsza postać choroby bezpęcherzykowa objawia się jedynie strupami. Spotyka się też liszajec pęcherzykowy tutaj na skórze zobaczymy pęcherze

Najpoważniejszą postacią, której towarzyszą już owrzodzenia, sięgające do dalszych warstw skóry, jest tzw. niesztowica. Najczęściej dwie poprzednie formy liszajca, jeśli nie są leczone, przeobrażają się właśnie tę najostrzejszą postać.

Liszajec zakaźny – leczenie

W związku z pochodzeniem bakteryjnym choroby, metodą jej eliminacji jest podanie antybiotyku. Jeśli zmiany skórne są liczne, terapia ma charakter doustny, a problem szybko ustępuje po rozpoczęciu leczenia. Liszajec zakaźny na twarzy łagodzi się maściami antyhistaminowymi (ograniczającymi swędzenie) oraz sprayami z antybiotykiem. 

O ile ta choroba skórna nie jest niebezpieczna, to liszajec zakaźny w ciąży jest powodem do natychmiastowej wizyty lekarskiej i podjęcia terapii glikokortykosteroidami, ze względu na zagrożenie życia płodu.

Jeśli liszajec zakaźny stał się właśnie zmartwieniem Twoim lub Twojego dziecka, zapraszamy na konsultację do naszej kliniki w Warszawie.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00