Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Leczenie grzybicy skóry

Pojawienie zmian na skórze, które są czerwone, swędzą i łuszczą się zwykle budzi u pacjenta podejrzenie grzybicy skóry. Należy odradzić samodzielne diagnozowanie się, bo opisywane zmiany mogą być związane z tak dużą ilością schorzeń, że tylko doświadczony dermatolog może sobie poradzić z prawidłową diagnozą i zróżnicowaniem ze zmianami: alergicznymi, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, zmianami wirusowymi i wieloma innymi chorobami.

Leczenie grzybicy skóryGrzybica skóry to najczęściej pojedyncze, obrączkowate zmiany, swędzące i złuszczające się. Mogą one być związane z przeniesieniem zakażenia z innych okolic, na przykład ze zmian w pachwinach, lub między palcami. Mogą to być suche, łuszczące się zmiany lub zapalne obrączkowate ogniska z obecnością ropnych krostek i silnym swędzeniem.

Często tak wyglądają grzybice, którymi zakażono się od zwierząt. Takie grzybice zwykle wymagają potwierdzenia badaniem mikologicznym i na pewno nie uda się leczenie ich przypadkowym kremem na grzybicę kupionym bez recepty. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, bo te grzybice charakteryzują się bardzo wysoką zakaźnością.

Badanie i diagnoza grzybicy skórySzczególnie niebezpieczne są grzybice, odzwierzęce u dzieci. Skóra dziecka jest szczególnie podatna na zakażenie grzybami, które dotyczą zwierząt i co gorsze może pojawić się grzybica skóry głowy (a leczenie skóry głowy jest wyjątkowo długotrwałe i trudne). Jeśli na skórze dziecka pojawiają się jakieś czerwone, okrągłe ogniska należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Grzybica skóry głowy u dziecka wygląda czasem jak ropne zmiany, czerwone miejsca lub pola pozbawione włosów.

W przypadku grzybic od zwierząt zawsze należy zapytać o kontakt z młodymi kotkami i pieskami. Jeśli takowe są w domu należy dokładnie obejrzeć ich sierść i sprawdzić czy nie ma miejsc wyłysienia. Z całą pewnością nie wolno ani samemu ani dzieciom pozwalać dotykać i bawić się z żadnymi dzikimi kotkami czy pieskami.

Grzybica międzypalcowa

Dotyczy stóp i zaczyna się najczęściej miedzy czwartym i piątym palcem jako czerwone, swędzące i łuszczące się ogniska. Na ten rodzaj grzybicy szczególnie narażone są osoby uprawiające sport, korzystające z basenów pływackich, pracujące w gumowym obuwiu.
Grzybicę międzypalcową trzeba jak najszybciej leczyć, aby nie przeniosła się na płytki paznokciowe i nie powstała znacznie trudniejsza do leczenia grzybica paznokci. Odradza się leczenie przypadkowymi kremami kupionymi bez recepty w aptece, bo niewłaściwe leczenie może doprowadzić do nasilenia zmian i rozprzestrzenienia choroby. Lekarz po ustąpieniu zmian ustali dalsze postępowanie, zasady dezynfekcji i powie co robić, aby ponownie nie doszło do powstania grzybicy.

Grzybica stóp

Wszelkie zmiany na stopach mogą być grzybicą, ale wymagają różnicowania z innymi jednostkami chorobowymi takimi jak: wyprysk, łuszczyca, zakażenia bakteryjne. Grzybica stóp może być następstwem nieleczonej grzybicy paznokci albo grzybicy międzypalcowej, czasem jednak występuje samodzielnie. Zwykle potrzebne jest badanie potwierdzające rozpoznanie. Skuteczne leczenie grzybicy stóp wymaga podawania doustnych leków. Warto jak najwcześniej rozpocząć leczenie bo jest zakaźna dla domowników i może dojść do rozwoju zakażenia i pojawi się grzybica paznokci lub grzybica pachwin.

Grzybica dłoni jest nieporównywalnie rzadsza niż grzybica stóp. Należy brać ją pod uwagę gdy na dłoniach pojawiają się czerwone i łuszczące się zmiany. W różnicowaniu należy uwzględnić egzemę czyli wyprysk dłoni, łuszczycę, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy i inne. Zdarza się, że na dłoniach mogą jednocześnie występować dwie choroby i wtedy leczenie musi dotyczyć obydwu problemów, co ustali lekarz.

Dość nietypową grupą grzybic są tak zwane grzybice przewlekłe. Objawy są mało nasilone, przez co ten rodzaj chorób latami bywa nierozpoznany i nieprawidłowo leczony. Charakteryzują się one na przykład niewielkim złuszczaniem na skórze ud i pośladków lub złuszczaniem i swędzeniem skóry stóp. Pacjenci uważają, że mają tylko suchość skóry i próbują różnych preparatów do natłuszczania, dziwiąc się, że nie dają one pożądanego efektu. Ten rodzaj grzybic bywa trudny do rozpoznania z racji ich nietypowego wyglądu a skuteczne leczenie to tylko podawanie leków doustnych.

Grzybica pachwin

Swędzenie i złuszczanie skóry w pachwinach zawsze powinno budzić podejrzenie grzybicy. Zdecydowanie częściej zdarza się ona u mężczyzn. Typowa grzybica pachwin zaczyna się od fałdu i stopniowo, festonowato rozszerza na wewnętrzne części ud a nawet na okolicę krocza i pośladki. Grzybica pachwin wymaga różnicowania z zakażeniem bakteryjnym tak zwaną „erythrasmą”, która może wyglądać podobnie, również swędzi ale wymaga odmiennego leczenia. Należy ją odróżnić od drożdżakowego zapalenia pachwin czy wyprysku.

Grzybica pachwin zwykle wymaga leczenia doustnego skojarzonego z miejscowym. Zdarza się, że pacjenci mają zmiany między palcami stóp lub widoczna jest grzybica paznokci i to właśnie stąd grzybica przenosi się na pachwiny. Zdecydowanie odradza się próby samodzielnego leczenia grzybicy pachwin bo skończą się one niepowodzeniem.

Pacjenci często wstydzą się, że chorują na grzybicę i kojarzą tę chorobę z niedostateczną higieną. Jest to zupełnie mylne przeświadczenie, bo grzybicą może zakazić się każdy niezależnie od statusu społecznego i stopnia higieny. Co najwyżej można mieć pretensje do osób, które nie podejmują leczenia i swobodnie uczęszczają na baseny i miejsca ćwiczeń nie martwiąc się tym, że są zakaźni dla innych. W obecnych czasach mamy bardzo wiele dobrych i bezpiecznych leków przeciwgrzybiczych, które gwarantują wyleczenie.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00