Klinika dermatologiczno-wenerologiczna w Warszawie

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn

Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Często wiąże się z nieprawidłowościami hormonalnymi, stresem czy chorobami autoimmunologicznymi. Warto jednak zaznaczyć, że możliwe jest leczenie wypadania włosów. Poniżej poznasz różnice między łysieniem androgenowym a plackowatym oraz skuteczne metody leczenia.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami. Przyczynami tymi mogą być: 

  • zaburzenia hormonalne, 
  • czynniki genetyczne, 
  • czynniki immunologiczne, 
  • kwestie niedoborów witamin i minerałów, 
  • przyjmowane leki, które mogą prowadzić do wypadania włosów jako skutku ubocznego,
  • inne choroby ogólne.

Zaburzenia hormonalne, takie jak problemy z tarczycą lub wahania poziomów hormonów płciowych.  Dla przykładu, łysienie androgenowe powodowane jest przez nadmiar testosteronu, androstendionu i innych hormonów androgennych.

Choroby związane z układem immunologicznym, takie jak toczeń czy łuszczyca, mogą powodować nagłe i nieoczekiwane wypadanie włosów. 

Wysoki poziom stresu lub życie w stałym stresie może prowadzić do wypadania włosów, ponieważ wpływa on na cykl wzrostu włosa. 

Niedobory witamin i minerałów, takich jak żelazo, cynk, witaminy z grupy B, witamina D, może osłabiać włosy i prowadzić do ich wypadania.

Przyjmowane leki, takie jak antydepresanty, leki przeciwnowotworowe, środki na nadciśnienie czy leki hormonalne, mogą mieć wypadanie włosów jako skutki uboczne.

Każdy z tych czynników może prowadzić do znaczącej utraty włosów, wpływając na wygląd i samopoczucie osoby dotkniętej tym problemem. W przypadku zaobserwowania nadmiernego wypadania włosów warto skonsultować się z dermatologiem, aby zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem wypadania włosów. Chociaż znane jest również jako łysienie typu męskiego to łysienie androgenowe u kobiet jest również spotykane. Objawia się przerzedzeniem włosów w częściach centralnych głowy. Powodem tej przypadłości są zaburzenia poziomu testosteronu. 

Jeśli zadajesz sobie pytanie: jak sprawdzić czy mam łysienie androgenowe, warto abyś zapoznał się z objawami tego rodzaju łysienia. Łysienie androgenowe objawia się stopniowym przerzedzeniem włosów na czole, skroniach i wierzchołku głowy. 

Proponowane leczenie łysienia androgenowego obejmuje zarówno farmakoterapię (u mężczyzn często stosuje się preparaty doustne, takie jak finasteryd, które obniżają poziom DHT), jak i mezoterapię, a także stosowanie preparatów miejscowych. U kobiet ważne jest leczenie hormonalne. Po menopauzie stosuje się także finasteryd.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna. Przyczyny takiego łysienia to niewłaściwe reakcje odpornościowe, podczas których organizm atakuje własne mieszki włosowe. 

Jak rozpoznać łysienie plackowate? Objawy, które mogą zaniepokoić to nieregularne lub okrągłe obszary wyłysienia.

W chorobie, jaką jest łysienie plackowate, leczenie polega początkowo na stosowaniu leków zewnętrznych, a w ciężkich przypadkach immunosupresyjnych. Zaleca się także fototerapię (leczenie światłem).

Leczenie wypadania włosów

Leczenie wypadania włosów obejmuje różne metody, w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania łysienia. Chodzi tu przede wszystkim wyleczenie przyczyny, czyli ustabilizowanie hormonalne, uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów oraz leczenie chorób współistniejących. Ponadto stosuje się preparaty pobudzające wzrost włosów w postaci płynów do wcierania. Kolejnym sposobem leczenia jest również mezoterapia koktajlowa i mezoterapia  osoczem bogatopłytkowym, a także leczenie światłem. 

Mezoterapia polega na regularnym ostrzykiwaniu skóry głowy koktajlami odżywczymi i pobudzającymi wzrost włosów. Częstotliwość i czas trwania terapii ustala lekarz, ale zazwyczaj zabieg jest wykonywany w odstępach około 7-10 dniowych.

Fototerapia z kolei, czyli zastosowanie terapii światłem, jest popularnym zabiegiem, który stymuluje i pobudza mieszki włosowe.

Leczenie łysienia w Warszawie

Jeśli zmagasz się z wypadaniem włosów i szukasz profesjonalnej pomocy, zapraszamy do kliniki Dermedica w Warszawie. Nasi doświadczeni specjaliści oferują kompleksową diagnostykę i indywidualnie dobrane metody leczenia wypadania włosów.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00