Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

Umów się na wizytę
z Naszym specjalistą.

22 849 84 28

Zmiany nowotworowe skóry i czerniak

Jest wiele odmian nowotworów skóry. Najbardziej niebezpiecznym jest czerniak . Wyróżnia się kilka typów tego nowotworu – m.in. postać guzkowa i postać powierzchownie szerzcą. Zwykle powstaje on ze znamienia barwnikowego ale czasem mamy do czynienia z czerniakiem , który powstał w skórze niezmienionej . Jeśli podejrzewamy o czerniaka to wówczas proponujemy wizytę w Instytucie Onkologii bądż innych placówkach onkologicznych. Poza zwykłym usunięciem chirurgicznym takiej zmiany należy wówczas dokonać sprawdzenia tzw. wartowniczych węzłów chłonnych, a to jest możliwe jedynie w takich placówkach.

Inne nowotwory skóry są zdecydowanie mniej niebezpieczne. Zwykle przed ich usunięciem pobiera się biopsje takiej zmiany. Sposób jej usunięcia zależy w dużej mierze od jej rodzaju histologicznego.

Niektóre nowotwory skóry można zamrozić ciekłym azotem, czy usunąć laserem, inne trzeba wyciąć chirurgicznie. Można to zrobić u nas.

Przygotowujemy się także do wprowadzenia metody tzw. terapii fotodynamicznej. Jest to najmniej inwazyjna metoda usuwania pewnego rodzaju nowotworów skóry (głównie nabłoniaków), polegająca na posmarowaniu skóry w miejscu zmiany specjalnym preparatem a potem naświetlaniu tego miejsca specjalną lampą. Metoda wymaga zwykle dwóch sesji. Jest na razie dość kosztowna, ale za to daje bardzo duży odsetek wyleczeń i świetny efekt kosmetyczny , zwłaszcza w trudnych miejscach (powieki, nos). W chwili obecnej wykonuje ja dr Konrad Januszek , chirurg, z którym możecie się Państwo skonsultować w naszym gabinecie we wtorki , choć zabiegi na razie nie są wykonywane u nas.

Powrót