Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

Umów się na wizytę
z Naszym specjalistą.

22 849 84 28

Zmiany barwnikowe - znamiona

W ostatnich kilku latach daje się zauważyć rosnące zainteresowanie pacjentów problemem znamion barwnikowych. To dobrze, gdyż wykrywamy znacznie więcej niebezpiecznych zmian niż dawniej, w tym także czerniaków. Należy podkreślić, ze nawet czerniak, o ile wcześnie wycięty, daje duże szanse na wyleczenie!

Podczas wizyty oglądamy znamiona barwnikowe, używamy do tego dermatoskopu. Kwalifikujemy niektóre zmiany do wycięcia. Zwykle jest to jeszcze profilaktyka. Znamiona barwnikowe wycinamy chirurgicznie i zawsze potem badamy histologicznie. Daje to gwarancje doszczętnego usunięcia zmiany i mamy wtedy pewność, ze już nic tam nie zostało. Robi to u nas dr Zofia Bochen, związana na codzień z Kliniką Chirurgii Plastycznei i Rekonstrukcujnej CMKP w Warszawie.. Ze znamion barnikowych nie wykonuje się biopsji. Bada się je histologicznie po, a nie przed wycięciem.

Bardzo zachęcamy do okresowego kontrolowania znamion barwnikowych. Często też rozwiewamy ogromny strach czy obawy pacjentów co do niebezpiecznego charakteru zmian skórnych. Propagujemy stosowanie filtrów antysłonecznych i rozsądne korzystanie ze słońca.

Powrót