Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, określane jako AZS lub egzema, to przewlekła choroba zapalna skóry. To częste schorzenie u dzieci zwykle wiąże się z alergią na pokarmy, a u dorosłych częściej mamy do czynienia z alergizacją wziewną. Zmiany mają charakter wypryskowy, często są rozległe, bardzo swędzą i wysuszają skórę. Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga cierpliwości i regularnej pielęgnacji, a także wsparcia dermatologa.

Wysypka, uporczywy świąd, podatność na podrażnienia, przesuszenie skóry oraz nawracające okresy zaostrzenia to najczęstsze objawy AZS. Według wielu pacjentów nieustający i uporczywy świąd może być gorszy od bólu i znacznie utrudnić normalne codzienne funkcjonowanie. Odpowiednia pielęgnacja oraz leczenie atopowego zapalenia skóry muszą być poprzedzone konsultacją z dermatologiem.

Testy alergiczne a AZS

Podstawą w diagnozie oraz ułożeniu planu leczenia atopowego zapalenia skóry są testy alergiczne. Z nich często można dowiedzieć się, co konkretnie nas uczula, a także, czy są to alergeny całoroczne, czy sezonowe.

Atopowe zapalenie skóry - diagnoza

Można wykonać testy skórne albo zbadać krew w laboratoriach na całe panele alergenów pokarmowych i wziewnych. Warto też wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry często występuje razem z innymi schorzeniami dermatologicznymi.

Leczenie atopowego zapalenia skóry – pielęgnacja to podstawa

Leczenie AZS - pielęgnacja skórySkóra osoby cierpiącej na atopię wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony, niezależnie od leczenia. Wymaga systematycznego natłuszczana i nawilżana tzw. emolientami, gdyż ma niewłaściwą barierę lipidową. Bardzo zwracamy na to uwagę naszych pacjentów, gdyż jest to podstawa dalszego leczenie atopowego zapalenia skóry.

Należy przestrzegać kilku zasad, by zmniejszyć dyskomfort i poczuć ulgę. Sucha skóra nie lubi gorącej wody i zbyt długich kąpieli, gdyż dodatkowo ją one wysuszają – lepszy będzie zatem codzienny prysznic niż kąpiel w wannie. Po kąpieli z kolei lepiej unikać silnego i długiego wycierania ciała – należy ją delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem wyprodukowanym z bawełny oraz natychmiast położyć warstwę emolientu.

Warto też unikać perfumowanych kosmetyków i mydła. W leczeniu atopowego zapalenia skóry skuteczne będą tzw. dermokosmetyki, czyli produkty antyalergiczne przeznaczone do skóry wrażliwej i problematycznej. Zapewnią one skórze ochronę przed alergenami oraz odpowiednie nawilżenie.

Stosowane po umyciu kremy lub balsamy również powinny dawać efekt nawilżający i natłuszczający. Dobrze jest sięgać w tym celu po specyfiki z apteki, które są skuteczne, a przy tym niekoniecznie mają wysokie ceny. Używaj antyalergicznych preparatów, które koją podrażnioną skórę, a najlepiej, żeby odbudowywały jej barierę ochronną zapobiegając zakażeniom.

Podkreślmy, że leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na profilaktyce, łagodzeniu objawów i leczeniu miejscowym. Jest wyjątkowo trudne i ma na celu głównie poprawić jakość życia pacjenta.

 

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00