Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Róża

Róża, zwana również erysipelas, jest infekcyjną chorobą skóry. Pojawia się szybko i nagle, towarzyszy jej wysoka gorączka. Jej cechy charakterystyczne to zaczerwienienie, ból i obrzęk dotkniętego obszaru. Poniżej omawiamy czym jest róża (wysypka), jakie są objawy róży oraz jej przyczyny. Jako doświadczeni lekarze dermatolodzy, opowiemy też, jak leczyć różę.

Czym jest róża (choroba)?

Róża, choroba zakaźna, to bakteryjna infekcja skóry. Zazwyczaj wywołana jest ona przez bakterię Streptococcus pyogenes. Widocznymi objawami są zaczerwienienia i obrzęki skórne, głównie w okolicach twarzy, rąk i nóg. Pojawiające się czerwone wypustki i smugi mówią o rozprzestrzenianiu się zakażenia poprzez naczynia limfatyczne. Choroba ta może wywoływać jeszcze szereg innych nieprzyjemnych objawów i być bolesna.

Choroba róża – skąd się bierze?

Przyczyn róży może być wiele. Najczęściej infekcja rozpoczyna się od uszkodzenia skóry, które umożliwia bakteriom wniknięcie do organizmu. Takie otwarte wrota zakażenia to między innymi:

  • rany, 
  • owrzodzenia, 
  • oparzenia słoneczne, 
  •  zakażenia grzybicze,
  • inne choroby skóry, które osłabiają barierę ochronną.

Róża, choroba rozwijająca się w związku z obniżoną odpornością, często atakuje też osoby starsze i cukrzyków.

Róża – objawy

Jak wygląda róża na skórze? Róża manifestuje się poprzez intensywne zaczerwienienie, gorączkę w obszarze zakażenia, obrzęk oraz bolesność zmienionego miejsca przy dotyku. Poza objawami skórnymi, choroba może objawiać się także ogólnymi dolegliwościami, takimi jak obrzęki, bóle stawów i mięśni. Pacjenci często zgłaszają wysoką gorączkę, która może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza, a także dreszcze, nudności i wymioty.

Leczenie róży – zalecenia

Opisywana choroba może prowadzić do powikłań: zapalenia naczyń limfatycznych lub posocznicy. Nie można więc bagatelizować tego pozornie mało szkodliwego problemu skórnego, jakim jest róża. Leczenie, wytyczne i zalecenia lekarza powinny być potraktowane poważnie.

Róża, zakażenie bakteryjne, leczone jest przez dermatologów przy użyciu antybiotykoterapii, która zwalcza drobnoustroje. W przypadkach łagodnych wystarcza, aby leki były podawane doustnie. Gdy sytuacja jest poważniejsza, konieczne może być podanie antybiotyków dożylnie w szpitalu. Drugim ważnym elementem terapii jest unikanie narażenia skóry na czynniki drażniące, stosowanie chłodzących okładów na zmiany skórne oraz odpoczynek w celu wsparcia zdrowienia.

Róża nawrotowa, o którą często pytają nas pacjenci, to jedna z postaci klinicznych opisywanej choroby. Jest to forma przewlekła, jej leczenie trwa ok. 3 tygodni. Jest o tyle niebezpieczna, że jako jej powikłanie infekcyjne może pojawić się obrzęk limfatyczny kończyny dolnej, tzw. słoniowacizna. Jak więc widać, chorobę tą należy traktować poważnie i zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa jak najszybciej po zauważeniu niepokojących objawów.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00