Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Drożdżyca narządów płciowych

Drożdżyca narządów płciowych to nieprzyjemne, ale na szczęście łatwe do wyleczenia schorzenie błon śluzowych okolic intymnych. Upławy, nadżerki, swędzenie to najczęściej sygnał o infekcji grzybiczej.

Czym jest drożdżyca narządów płciowych?

To bardzo częste schorzenie, kojarzone raczej ze zdrowiem kobiet, jednak drożdżyca u mężczyzn występuje równie powszechnie. Ma charakter zakaźny i objawia się stanem zapalnym zaatakowanych części ciała – żołędzi, napletka, odbytu lub sromu. Miejsca te pokrywają się białym nalotem, swędzą i pieką. Leczenie tej przypadłości nie jest trudne, jednak w związku z tym, że drożdżyca to nawracająca infekcja grzybicza, może się zdarzyć, że pacjent będzie się z nią borykał nie tylko jeden raz w życiu.

Drożdżyca — przyczyny

Do zbytniego namnażania grzybów z rodzaju Candida przyczynia się słaba odporność organizmu i brak równowagi flory bakteryjnej. Mikrourazy naskórka, ciąża, problemy hormonalne, otyłość, niedobory witamin z grupy B i wyjałowienie organizmu antybiotykami to też czynniki podwyższające ryzyko zachorowania. Grzybica pochwy i grzybica penisa, jak można się domyślać, rozprzestrzeniają się poprzez kontakty seksualne z zakażonymi partnerami, ale sprzyja im też brak higieny osobistej.

Rozpoznanie drożdżycy narządów płciowych

Drożdżyca błon śluzowych, np. nawracająca grzybica pochwy, nie jest trudna do zdiagnozowania. Charakteryzują ją białe naloty i upławy, nadżerki, pieczenie, swędzenie i stany zapalne. U mężczyzn pojawia się ból podczas oddawania moczu, a swędzenie penisa może być od niewielkiego aż do bolesnego z obrzękiem. Pojawiają się też owrzodzenia i nadżerki. Drożdżyca skóry wokół odbytu objawia się jedynie pieczeniem i swędzeniem, ale nieleczona zaczyna boleć.

Leczenie drożdżycy

Drożdżyca pochwy i sromu jest łatwa do wyleczenia i najczęściej o ile nie mamy do czynienia z powikłaniami wystarczają środki do stosowania miejscowego, np. maści, zawierające natamycynę lub klotrimazol. Terapia trwa kilka dni, a objawy czyli świąd i pieczenie szybko ustępują. Grzybica odbytu bywa natomiast leczona miejscowo, łagodzącymi kremami, ale też doustnie — tabletkami.

Warto wybrać się do dermatologa, bo drożdżyca nie przechodzi samoistnie. Nieleczona, u mężczyzn grozi zapaleniem cewki moczowej, a w okolicach odbytu z lekkiego swędzenia przeradza się w dolegliwości bólowe. Zapraszamy do Dermedica, jeśli spotkał Państwa ten problem. Lekarze przepiszą odpowiednią terapię, objawy szybko ustąpią i wróci komfort życia.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00