Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Brodawki wirusowe narządów płciowych (kłykciny kończyste)

Brodawczak ludzki to wirus, wywołujący infekcję na skórze okolic intymnych. Jej objawami są wyrostki skórne, które mogą zostać skutecznie usunięte dzięki niewielkiemu i mało inwazyjnemu zabiegowi medycznemu.

Czym są kłykciny kończyste?

Infekcja narządów płciowych wirusem HPV to tzw. kłykciny kończyste. Są to pojedyncze lub mnogie grudki na śluzówkach albo skórze, opisywane czasem przez pacjentki np. jako wystająca brodawka na wardze sromowej. Zdarzają się też oczywiście kłykciny kończyste u mężczyzn i umiejscawiają się wtedy na penisie.

Brodawki wirusowe narządów płciowych — przyczyny

Brodawki płciowe wywoływane są przez wirusa HPV, pojawiającego się w organizmie na skutek przeniesienia od osoby zakażonej. Sytuacjami takimi może być każdy rodzaj stosunku seksualnego, ale również poród, podczas którego od matki, jeśli jest zakażona, wirus brodawczaka ludzkiego potrafi przejść na dziecko. HPV charakteryzuje się tzw. tropizmem tkankowym, czyli atakowaniem organizmu przez wrota infekcji, jakimi jest skóra.

Infekcja wirusowa HPV — objawy

Brodawczak ludzki wnika przez naskórek i błony śluzowe, a następnie powoduje powstawanie zmian tkankowych, o kształcie pojedynczych lub zgrupowanych odstających wyrostków. Znane są one nauce pod nazwą kłykciny kończyste pochwy, kłykciny kończyste sromu i innych części ciała.

Co ciekawe, infekcje HPV u mężczyzn przebiegają głównie bez objawów. W ciągu maksymalnie pół roku organizm po prostu zwalcza wirusa. Jeśli jednak zakażenie brodawczakiem ludzkim ma postać objawową, wówczas pojawiają się kłykciny kończyste na penisie.

Leczenie brodawek wirusowych

Kłykciny wewnątrz pochwy i kłykciny kończyste na penisie wymagają szybkiej interwencji lekarza dermatologa, gdyż bardzo szybko ulegać mogą rozsianiu. Usuwamy je przy pomocy zabiegu elektrokoagulacji prądem, krioterapią ciekłym azotem oraz zalecamy smarowanie wskazanymi preparatami. 

U kobiet zawsze po zabiegu sugerujemy konsultację ginekologiczną, gdyż niektóre serotypy wirusa HPV mają charakter onkogenny i mogą być przyczyną raka szyjki macicy. Gdy już skutecznie usunięto kłykciny narządów płciowych, pacjent powinien jeszcze kilkakrotnie zgłosić się na kontrolę, aby zapobiec ich nawrotom.

Kłykciny w pochwie, brodawki na szyjce macicy, a także problemy u mężczyzn, takie jak wyrostki na penisie, są zdecydowanie nieprzyjemną przypadłością. Pozbyć się tego wstydliwego problemu pomagają specjaliści w klinice Dermedica w Warszawie.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00