Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28
  • Ikonka do zabiegów wenerologicznych
  • Lekarz Wenerolog

Zajmujemy się leczeniem chorób skórnych i wenerycznych, czyli przenoszonych droga płciową (tzw sexually transmitted diseases STD ).

Kim jest lekarz Wenerolog

Wenerolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową, zwanych też chorobami wenerycznymi .
Nazwa wzięła się od bogini miłości Wenery. Specjalizacja dermatologiczna zawsze obejmuje też wenerologie, tak, że każdy lekarz dermatolog jest też lekarzem wenerologiem.

Chorób wenerycznych jest wiele. Pacjenci z chorobami przenoszonymi drogą płciową to duża grupa naszych pacjentów. Najczęściej lekarza wenerologa odwiedzają jednak mężczyźni, gdyż kobiety jednak w dużej mierze trafiają do ginekologów.

Co leczy wenerolog?

Choroby weneryczne, z którymi pacjenci odwiedzają poradnie wenerologiczne można podzielić na choroby bakteryjne ( kiła, rzeżączka, chlamydioza czyli NGU ), wirusowe (mięczak zakaźny, wirus HPV powodujący kłykciny kończyste, HIV, wirus opryszczki, tzw. Herpes, wirusowe zapalenia wątroby głównie typu B i C) oraz grzybicze (drożdżyca zwana też kandydiazą żołędzi i napletka oraz pochwy i sromu) i pierwotniakowe (rzęsistkowica).

Do przenoszenia schorzeń przenoszonych drogą płciową dochodzi podczas kontaktów seksualnych, bardzo rzadkie są inne drogi, w tym droga krwionośna (ta zdarza się jednak często w przypadku chorób wirusowych jak HIV i hepatitis B i C).

W przypadku chorób typu kiła, rzeżączka oraz chlamydiaza ważny jest wywiad oraz stwierdzenie charakterystycznych objawów choroby. Najczęściej wykonuje się badania laboratoryjne odczynów kiłowych, robi się wymaz z cewki moczowej u mężczyzn oraz cewki moczowej i szyjki macicy u kobiet.

Wszystkie te badania są robione w większości laboratoriów. Wczesne postaci chorób wenerycznych leczy się ambulatoryjnie.
W przypadku powikłań późnych w/w chorób pacjent jest często kierowany do szpitala.

W przypadku chorób wirusowych takich jak mięczak zakaźny oraz kłykciny kończyste (HPV) zmiany usuwa się poprzez mechaniczne wyłyżeczkowanie, wymrożenie ciekłym azotem, wypalenie elektrokoagulacją prądem lub laserem.

Ważne są regularne kontrole gdyż okres wylęgania wirusów jest dość długi i często pojawiają się nowe zmiany.
U kobiet zakażonych wirusem HPV należy przeprowadzić dokładną kontrolę nie tylko na sromie, ale także na talerzu szyjki macicy oraz w jej kanale. Wymazy w kierunku wirusa HPV są robione w wielu laboratoriach.
Istnieje też możliwość określenia serotypów wirusów aby dowiedzieć się, czy wśród nich są też szczepy onkogenne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet, u których może dojść do nowotworu szyjki macicy w przebiegu infekcji HPV.

Diagnoza chorób wenerycznych

Diagnoza HIV oraz Hepatitis B i C następuje po wykonaniu testów z krwi, które wykonywane są w większości laboratoriów. Należy pamiętać o tym, że zanim testy zaczną być u osoby zakażonej dodatnie istnieje okres zwany okienkiem serologicznym, kiedy infekcja się toczy a testy niczego jeszcze nie wykazują.
Dlatego powinno się je powtórzyć po 6 tygodniach – 3 miesiącach.

W przypadku chorób powodowanych przez drożdżaki powodujące drożdżycę (Candida albicans) oraz pierwotniaki powodujące rzęsistkowicę (Trichomonas vaginalis) można także pobierać wymazy.
Niestety zwłaszcza drożdżyce bywają często nawrotowe, zwłaszcza u osób z cukrzycą lub upośledzoną tolerancją glukozy. Dlatego zlecamy pacjentom wykonanie poziomu cukru na czczo oraz wykonanie tzw krzywej cukrowej.

Bardzo ważne jest, aby w przypadku chorób wenerycznych lekarz wenerolog zlecił odpowiednie badania kontrolne już po zakończeniu leczenia, a także aby przebadane zostały wszystkie osoby z możliwego kontaktu osób chorych.

Lekarza dermatologa wenerologa obowiązuje dyskrecja i całkowita tajemnica lekarska.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00