Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny to wirusowe, wysoce zaraźliwe schorzenie skóry, dotyczące w równym stopniu dzieci, jak i dorosłych. Na szczęście choroba ta nie jest groźna i istnieje kilka metod jej leczenia. Konieczne są wizyty kontrolne u wenerologa , gdyż schorzenie tez lubi nawrócić.

Czym jest mięczak zakaźny?

Ten problem skórny objawia się zmianami tkankowymi. Wypukłe wykwity są zazwyczaj liczne. Wyglądają jak guzki z charakterystycznym wgłębieniem w centralnej części.

Ta choroba skóry i błon śluzowych ma tendencję do nawrotów, a jej leczenie jest długotrwałe. W związku z tym, w trakcie terapii konieczne są wizyty kontrolne u wenerologa. Mięczak zakaźny jest jednak chorobą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta.

Mięczak zakaźny — przyczyny

Infekcja wywoływana jest przez wirusy MCV z rodziny pokswirusów. Bezpośrednią przyczyną zarażenia jest kontakt z powierzchniami, na których bytuje patogen, takimi jak: skóra osoby chorej, używane wspólnie ręczniki lub akcesoria. 

Dzieci przedszkolne, dotykając tych samych zabawek i siebie nawzajem, też łatwo przekazują sobie zakażenie. Z kolei drapiąc swędzące guzki, przenosimy wirusa na kolejne części ciała. 

Zarazić się można również drogą płciową i stąd częste występowanie choroby w grupie osób młodych i aktywnych seksualnie. Mięczak zakaźny rzadko przechodzi natomiast na kolejną osobę podczas aktywności sportowych, takich jak zapasy, judo, gimnastyka w duetach itp.

Rozpoznanie mięczaka zakaźnego

Zmiany skórne w przebiegu mięczaka zakaźnego są miejscowym, ogniskowym przerostem tkanek. Jeśli przebije się guzek, wypływa z niego kaszowata zawartość. Mięczak zakaźny w okolicach intymnych pojawia się u osób, które zakaziły się wirusem MCV na drodze płciowej. 

Wygląd tych zmian skórnych jest dość charakterystyczny, ale właściwą i trafną diagnozę może postawić jedynie specjalista dermatolog.

Mięczak zakaźny — leczenie

Istnieją efektywne sposoby diagnostyki oraz leczenia tego schorzenia. Terapia polega na stosowaniu leków lub procedur. Lekarz może zapisać kremy, zawierające kwas salicylowy i wodorotlenek potasu. Natomiast zabiegowe usuwanie mięczaka zakaźnego to m. in. elektrokoagulacja lub laseroterapia. Zmiany skórne łyżeczkuje się też lub wymraża.

Mięczak zakaźny w ciąży lub nawet tylko jego podejrzenie, jest sygnałem, że należy pilnie zgłosić się do dermatologa lub ginekologa. Szybkie wyleczenie zmian o charakterze wirusowym jest w takiej sytuacji bardzo istotne.

Interesuje Cię skorzystanie ze skutecznej metody usuwania mięczaka zakaźnego? Zapraszamy do naszej kliniki w Warszawie.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00