Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Opryszczka narządów płciowych

Objawia się ona zmianami skórnymi stref intymnych. Opryszczka może występować zarówno na wargach sromowych, jak i na penisie. Zakłopotanie nie może jednak absolutnie powodować rezygnacji z wizyty u lekarza. Powikłania po nieleczonej opryszczce są niebezpieczne, a na rynku jest dostępnych kilka skutecznych leków.

Opryszczka narządów płciowych – przyczyny

Chorobę tę wywołuje wirus HSV, najczęściej typu 2. Zdarzają się też zakażenia typem 1, czyli związanym z opryszczką wargową. Jak można zarazić się opryszczką? W trakcie stosunku płciowego wirus wnika do organizmu poprzez drobne otarcia na błonach śluzowych. Najczęstsze wrota zakażenia to cewka moczowa, odbyt i pochwa. Nierozpoznana opryszczka w ciąży może też skutkować przekazaniem wirusa z organizmu matki na płód lub noworodka.

Rozpoznanie opryszczki na narządach płciowych

Pacjenci często stawiają sobie nietrafną diagnozę: grzybicy lub infekcji intymnej, jest to coś, z czym można pomylić opryszczkę narządów płciowych. Warto skonsultować się z lekarzem, bo do poprawnego rozpoznania wystarczy mu wywiad objawów, istnieją też badania laboratoryjne, potwierdzające obecność wirusa.

Z drugiej strony, opryszczka narządów płciowych często ma charakter bezobjawowy, gdzie nosiciel nie jest nawet świadomy swojej choroby. Jeśli jednak objawy występują, szczególnie podczas pierwszego zachorowania, są dość ciężkie. To dreszcze, gorączka, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz bóle mięśni i stawów. Skóra okolic intymnych będzie wtedy swędząca, przeczulona lub wręcz bolesna.

Jak wygląda opryszczka narządów płciowych?

W różnych etapach rozwoju choroby występują wykwity, pęcherzyki, nadżerki i strupy. Atakując po raz pierwszy, choroba jest najbardziej bolesna i trwa do 3 tygodni. Kolejne epizody są łagodniejsze i krótsze. Nie zmienia to faktu, że opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, jak i u kobiet musi być bezwzględnie leczona.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Nieleczona opryszczka narządów płciowych ma groźne skutki, między innymi problemy z rogówką, prowadzące nawet do ślepoty. Wizyta lekarska jest więc niezbędna. 

Leki bez recepty działają miejscowo i mogą być częścią leczenia, ale podstawą są przeciwwirusowe acyklowir lub walacyklowir, przepisywane przez lekarza. Terapię dopasowuje się, biorąc pod uwagę nasilenie objawów oraz to, czy opryszczka jest pierwotna, czy nawrotowa.

Nawracający wirus opryszczki

Organizm po pierwszym kontakcie z wirusem zostaje na zawsze jego nosicielem. Jeśli więc zdarza Ci się częsta opryszczka (tzw. opryszczka nawrotowa), to jest ona aktywowana np. pod wpływem stresu, zmian hormonalnych takich jak miesiączka, czy chwilowego spadku odporności. 

Do nawrotów opryszczki przyczyniają się też promienie ultrafioletowe, warto więc ograniczyć korzystanie z solarium do sytuacji naprawdę wyjątkowych.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00