Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Kiła

Choroby przenoszone drogą płciowa tzw STD (sexually transmitted diseases). Należą do nich m.in.: kiła, rzeżączka, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, opryszczka, drożdżyca, kłykciny kończyste (wirus HPV), HIV, a nawet infekcje wirusami zapalenia wątroby typu B i C.

Kiła (Lues, syphillis)

Powoduje ja krętek blady (treponema pallidum). Może trwać wiele lat i mieć okresy objawowe i bezobjawowe. Krętki wnikają do organizmu przez błony śluzowe i skórę. Powstaje wówczas tzw objaw pierwotny – drobne owrzodzenie lub nadżerka. Dzieje się to po 3-4 tyg od kontaktu zakaźnego. Powiększają się okoliczne węzły chłonne. Pacjent jest wtedy bardzo zakaźny. Najczęściej lokalizuje się on na narządach płciowych. U kobiet może wystąpić w pochwie lub na szyjce macicy, może pojawić się też w odbycie. Wówczas jest niewidoczny. Mija po kilku tygodniach cez śladu.

Potem następuje kiła drugiego okresu. Trwa ona od 9 tygodnia do 2 lat od zakażenia. Pojawiają się wówczas osutki na ciele. Ustępują samoistnie ale mogą nawracać i zmieniać wygląd. Ponadto może pojawić się tzw angina kiłowa, kiłowe zapalenie gardła i krtani, łysienie kiłowe, bielactwo kiłowe.

Po upływie 2 lat od zakażenia mamy już kiłę późną. Może mieć ona wieloletni i bezobjawowy przebieg. Ale może być także objawowa. Pojawia się kilka – kilkanaście lat po zakażeniu i ma ciężkie następstwa. Zmiany mogą dotyczyć skóry (guzki, nacieki, owrzodzenia), kości, układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego. W obrębie serca i naczyń może dojść do tętniaka i zapalenia aorty, niedomykalności zastawki aortalnej, kilaka mięśnia sercowego. W układzie nerwowym dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz rdzenia. Może wystąpić tzw porażenie postępujące i wiąd rdzenia. Do zakażenia kiłą może dojść także w ciąży. Infekcja może zostać przeniesiona na płód i spowodować u dziecka kiłe wrodzona.

Diagnostyka Kiły

Lekarz wenerolog w diagnostyce kiły wykorzystuje wykrywanie krętków bladych w materiale pobranym z owrzodzenia kiłowego oraz tzw odczyny kiłowe. Zaliczamy do nich następujące odczyny: USR, VDRL, RPR, FTA, FTA-ABS, TPHA, TPI oraz metody immunoenzymatyczne. Odczyny pozytywizują się w różnym okresie od początku infekcji. Najwcześniej 3-4 tyg od zakażenia. W większości tez ulegają negatywizacji po kilku miesiącach albo nawet latach. Jednak niektóre z nich pozostają dodatnie nawet po wielu latach.

Leczenie kiły

Leczenie kiły zależy od jej okresu. W kile wczesnej używa się penicyliny, a w przypadku uczulenia tetracyklin lub erytromycyny. W przypadku kiły późnej leki podawane są przede wszystkim domięśniowo lub dożylnie w większych dawkach oraz dłużej. Po leczeniu obowiązuje kontrola odczynów kiłowych.

Powrót