Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Trądzik zwyczajny i różowaty

Jest to choroba, dotykająca głównie młodzież, chociaż trądzik występuje też u osób dorosłych. Jego przyczyną jest namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, beztlenowca, w gruczołach łojowych w tzw. okolicach łojotokowych – na twarzy, dekolcie, plecach, czasem też skórze głowy.

W gruczołach łojowych dochodzi do nadmiernego wytwarzania łoju, rogowacenia ujść mieszków włosowych, nadmiernego wytwarzania mas rogowych. Prowadzi to do powstawania zaskórników i związanych z tym odczynów zapalnych. Procesy te są zaostrzone przez hormony androgenne, niektóre leki oraz szkodliwe czynniki zawodowe.

Odmiany trądziku

Wyróżnia się wiele odmian trądziku: zaskórnikowy, grudkowy, krostkowy, naciekowy, cystowy i bliznowaciejący. Często trądzik ma charakter mieszany. Szczególnie nasiloną postacią trądziku jest trądzik skupiony (acne conglobata),gdzie dochodzi do zmian typu zlewających się nacieków i torbieli oraz licznych zaskórników, gojących się poprzez pozaciągane blizny.

Inny typ ostrego trądziku to trądzik piorunujący (acne fulminans) z objawami ogólnymi takimi jak gorączka, bóle stawów.Jeśli zmiany trądzikowe lokalizują się w miejscach nietypowych jak pośladki, pachy, głowa lub pachwiny, wówczas określamy go jako trądziki odwrócony (acne inversa).

Najbardziej znany nastolatkom jest zapewne trądzik zwyczajny – częsty w wieku młodzieńczym, związany ze zmianami hormonalnymi, które mają wpływ na stan skóry. Znany medycynie jest też tzw. trądzik różowaty, rozwijający się u osób dorosłych, będący chorobą przewlekłą, charakteryzującą się rumieńcem na twarzy, a w ostrzejszej formie – zmianami grudkowo-krostkowymi.

Trądzik może być prowokowany pewnymi czynnikami, jak chlor, dziegcie i oleje, sterydy, witamina B12, barbiturany, jod, a także pudry i róże kosmetyczne.

Leczenie zmian trądzikowych

W przypadku trądziku różowatego mówi się oficjalnie, że niełatwo jest zwalczyć chorobę całkowicie, a główne wysiłki skupiają się zazwyczaj na minimalizowaniu objawów, czyli stosowaniu dedykowanych kosmetyków i unikaniu czynników drażniących.

Stany nieostre trądziku leczy się zazwyczaj miejscowo i mają tutaj zastosowanie kremy, maści lub żele z substancjami aktywnymi. Leczenie trądziku, choć bywa czasem uciążliwe, jest w pełni możliwe do osiągnięcia. 

Umiarkowane i ciężkie postacie trądziku wymagają terapii wewnętrznej, np. antybiotykoterapii. Niestety szacuje się, że aż 15% pacjentów doświadcza ciężkiej odmiany tej choroby, która skutkuje pozostaniem na skórze przebarwienia po trądziku.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00