Lekarz dermatolog - wenerolog

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28
  • Ikonka do zabiegów leczenia łuszczycy
  • Leczenie łuszczycy

Łuszczyca to ogólnoustrojowa choroba, objawiająca się nadmiernym rogowaceniem naskórka. Patrząc na to, jak wygląda łuszczyca i widząc mocno zmieniony, nieestetyczny wygląd skóry, można odnieść wrażenie, że jest to dolegliwość bardzo poważna.

Jeśli jednak zastanawiasz się, czy łuszczyca jest zaraźliwa, to uspokajamy. Choroba ta jest rzeczywiście trudna w leczeniu i przewlekła, ale niezakaźna.

Przyczyny pojawienia się łuszczycy

Powody powstawania tej choroby są nie do końca poznane. Naukowcy przypuszczają jedynie, że na jej rozwój mają wpływ geny, praca układu odpornościowego, środowisko mikrobiologiczne, czyli atakujące nas wirusy i bakterie oraz warunki dodatkowe, np. palenie, stres, ciąża, menopauza. 

Choroba może się rozwijać na wszystkich częściach ciała, ale głównie występuje łuszczyca twarzy, łuszczyca głowy oraz kończyn i dołu pleców. Dodatkowo, objawy łuszczycy pojawić się mogą niestety w każdym wieku i nawracać, zaostrzać się lub wyciszać zmiennie w czasie.

Łuszczyca – objawy

Pierwsze objawy łuszczycy to schodzenie naskórka mniejszymi lub większymi płatami, podrażnienie i zmiana barwy skóry na żywszą, w odcieniu różu i czerwieni. 

W kolejnych etapach jej powierzchnia staje się nierównomierna i pokrywa się srebrzystymi łuskami. Może to budzić skojarzenia z chorobą poważną i zakaźną. Nie należy się jednak obawiać kontaktu z osobą dotkniętą tą dolegliwością, bo na pytanie, czy łuszczycą można się zarazić, odpowiedź brzmi: absolutnie nie.

Leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy zależy od jej postaci i rozległości. Może mieć formę jedynie  zewnętrzną, albo też ogólną. U naszych pacjentów stosujemy wszystkie dostępne metody, poza terapią biologiczną. Wiemy, jak leczyć łuszczycę preparatami zewnętrznymi oraz lekami doustnymi. 

Mamy także do dyspozycji kabiny do naświetlań ultrafioletem typu UVB-311 i PUVA. UVB-311 stosuje się w przypadku, gdy łuszczyca skóry jest świeża i płytka. Naświetlań powinno być ok. 20 a ich rekomendowana częstotliwość to 5-6 razy w tygodniu. 

PUVA z kolei to metoda polegająca na połknięciu przez pacjenta leku światłouczuląjacego, a następnie zrealizowanym w godzinę potem naświetlaniem. Ta metoda zarezerwowana jest dla łuszczycy o cięższym przebiegu, głębszej i starszej. Do naświetlań kwalifikuje lekarz po wstępnej wizycie. W trakcie serii zabiegów pacjenci są także kontrolowani przez lekarza. PUVE stosuje się 3 razy w tygodniu około 20 razy.

Łuszczyca – zapobieganie

Z powodu braku pewności co do źródeł tej choroby, trudno jest wyrokować, jakie są skuteczne metody jej zapobiegania. Nadmiernego rogowacenia naskórka, przy obecnym stanie wiedzy medycznej, nie da się całkiem zniwelować.

Jednak dzięki odpowiednim działaniom, można ograniczyć liczbę nawrotów oraz ostrość choroby. Podawane w literaturze przykłady to m. in. dieta bogata w ryby i oleje roślinne, w związku z dużą zawartością nienasyconych kwasów omega 3 oraz wit. D.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00